Makowiec, piernik, a może sernik? Sprawdzamy, jakie desery królują na świątecznym stole

Data:
makowiec-piernik-a-moze-sernik-sprawdzamy-jakie-desery-kroluja-na-swiatecznym-stole

Święta Bożego Narodzenia przywodzą na myśl choinkę oraz smakowite potrawy wigilijne. Wiele osób nie wyobraża sobie także okresu świątecznego bez blatów uginających się pod ciężarem ciast. Makowiec, piernik oraz sernik to najpopularniejsze świąteczne ciasta. Sprawdź, czym charakteryzują się te rodzaje wypieków.

Korzenna kwintesencja świąt 

Bez wątpienia wypiekiem, który najbardziej kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, jest piernik. Odpowiednia mieszanka przypraw użyta do jego upieczenia gwarantuje wyrazisty smak i zapach, które kojarzą się ze wspaniałym, rodzinnym czasem. Pewną alternatywą dla tradycyjnego piernika na blasze są pierniczki w formie ciastek. Można je wypiekać i dekorować z dziećmi, co sprawia im wielką frajdę. Aby pierniki były miękkie, ciasto powinno być przygotowane nawet kilka tygodni wcześniej. Jeśli jednak wypadnie nam to z głowy, nic straconego. Wystarczy wówczas skorzystać z przepisu na pierniki ekspresowe.

Ciekawostką jest fakt, iż piernik znany jest już od setek lat. Początkowo był stosowany nie jako przysmak, lecz jako lekarstwo. Rekomendowany przez szwedzkie siostry zakonne uśmierzał dolegliwości, takie jak np. niestrawność.

Ciasto, które jednoczy ludzi

Kolejnym wypiekiem, który gości na świątecznych stołach, jest makowiec. Ze względu na to, iż mak symbolizuje zjednoczenie ludzi, ciasto to jest chętnie serwowane nie tylko w okresie bożonarodzeniowym, ale i wielkanocnym. Istnieją różne warianty makowca, jednak najczęściej można go spotkać pod postacią tradycyjnego placka lub rolady. Świetnie smakuje z dodatkiem kandyzowanej skórki pomarańczowej. Cukiernicy prześcigają się w tworzeniu polewy, stawiając na wariant czekoladowy, marcepanowy lub zwykły lukier. Wychodząc naprzeciw potrzebom, w cukierni Bizon otrzymasz wypiek, który będzie dostosowany do Twoich preferencji.

ciasto-makowiec-swieta

Sernik

Znanym, lubianym i przede wszystkim uniwersalnym ciastem jest sernik. Ten wypiek na bazie twarogu smakuje niemal każdemu. Do tego jest łatwy w przygotowaniu. Nic więc dziwnego, że gości również na świątecznym stole. Jeśli często podajemy gościom ten przysmak, można urozmaicić go np. rodzynkami. Taki powiew świeżości przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom.

sernik-kratka

Aby święta były udane, podczas ich obchodzenia nie powinno zabraknąć domowych wypieków. Jakie zatem ciasta powinno się przygotować? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najważniejsze, by serwować to, czym lubią zajadać się Twoi najbliżsi. Wówczas smakołyki przyczynią się do wspaniale spędzonego czasu w gronie rodziny.