Rolada w wielu odsłonach

Data:
rolada-w-wielu-odslonach

Rolada to jedno z najbardziej efektownych ciast. Puszyste biszkoptowe ciasto zwinięte w rulon i oblane polewą dostarcza nie tylko wrażeń smakowych, ale i wizualnych. Za to jego wnętrze kryje mnóstwo pysznych niespodzianek…

Rolada – tradycyjne ciasto kuchni polskiej i nie tylko

Przepisy na rolady znajdujemy zarówno w kultowym wydaniu „Kuchni polskiej”, jak i w starych przepisach francuskich. W Polsce tradycyjne ciasto biszkoptowe zawijane było z białym kremem śmietanowym i polewane cieniutką strużką czekolady. W wersji francuskiej był to bożonarodzeniowy placek przypominający grubą gałąź, złożony z jasnego ciasta z ciemnym kremem układającym się na wzór słojów drewna.

Dostępne rolady

Dzisiejsze przepisy nie ograniczają się do kilku tylko składników. Dostępność rozmaitych produktów pozwala na dużo większą kreatywność. Ponieważ jednak samodzielne wykonanie rolady jest dość trudne i wymaga wprawy, warto rozważyć zakup ciasta na zamówienie. Wyobraźmy sobie roladę z różowym kremem truskawkowym! Wywoła ona zachwyt u niejednej małej księżniczki. W tym czasie dorośli pewnie chętnie sięgną po roladę z adwokatem i rodzynkami. Możemy też zaszaleć i otworzyć się na niespodzianki. Kryje je w sobie z pewnością rolada kokosowa w błyszczącej czekoladowej polewie. W środku czeka na nas zniewalający krem czekoladowy z ciasteczkami. Możemy puścić wodze fantazji i pomyśleć o roladzie cytrynowej osypanej białą czekoladą, makowej (obsypana czarnym makiem), miętowej z wiórkami czekoladowymi, orzechowej i pistacjowej (siekane pistacje na wierzchu, w środku kawałki brzoskwini). Jeśli lubimy niestandardowe rozwiązania, sięgniemy chętnie po roladę obłożoną z wierzchu bezą, a kryjącą w środku krem z owocami.

Rolada na zamówienie

Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego ciasta, warto zajrzeć do cukierni Bizon w Warszawie. Tutaj można wybrać jeden z licznych gotowych specjałów lub poprosić o przygotowanie na zamówienie ciasta, które najlepiej będzie odpowiadać naszym gustom.

Podsumowanie

Rolady to tradycyjne ciasta, które chętnie wybieramy jako deser na ważną uroczystość czy spotkanie towarzyskie. Warto sięgać po nowe smaki, które zachwycą nasze podniebienie!